dnes je: 23.10.2021
meniny má: Alojzia
Čo by ste zmenili v obci?


Čo by ste privítali v obci?   
Múzeum v starej škole

Múzem v starej škole

Múzeum ktoré Vás vráti v čase, sa nachádza v pôvodných priestoroch dvojtriednej školy. Nachádzajú sa tu školské lavice v ktorých mnohí Klokočania sedávali, pôvodná tabuľa a drevená dlážka. Okrem toho je tu veľa zaujímavých exponátov ktoré sa používali pri rôznych činnostiach v minulom storočí. 

šk.rok 1938/1939

Naše múzeum bolo slávnostne otvorené pri príležitosti 230. výročia prvej zmienky o obci  Klokoč dňa 17. septembra 2016. Vzniklo v budove bývalej miestnej školy, ktorá bola postavená v roku 1932 ako dvojtriedna škola.

V budove bol aj učiteľský byt. Za celé obdobie svojej existencie sa tu vystriedalo viacero učiteľov. Škola začiatkom 70-tych rokov bola zrušená a žiaci presunutí do Slatinských Lazov. V jednej z tried vznikla predajňa potravín.

 

Budova starej školy pred rekonštrukciou

 

V roku 2012 z dotácie z programu rozvoja vidieka „ LEADER“ bola vykonaná rekonštrukcia. Po rekonštrukcii vznikli priestory pre centrum rozvoja vidieckych aktivít, v ktorého priestoroch sa nachádza múzeum.

 

Budova starej školy zrekonštruovaná na centrum vidieckych aktivít 2012

 

V priestoroch múzea sa začalo so zariaďovaním a postupným doplňovaním exponátov. Našťastie sa zachovali pôvodné školské lavice, ktoré sú hlavným lákadlom nášho múzea a vytvárajú obraz školských priestorov a  hlavne u staršej generácie vyvolávajú spomienky na časy, keď oni sedávali v týchto laviciach.

V Múzeu sa nachádzajú exponáty historického odkazu, ktoré sú folklórneho charakteru, ale aj rôzne zaujímavé predmety, ktoré boli využívané v minulom storočí. Väčšina exponátov je vlastníctvom múzea, ale v nemalej miere sú aj exponáty, ktoré nám darovali kamaráti a zapožičali miestni občania, za čo im veľmi pekne ďakujeme.

Vzhľadom na to, že naše múzeum je pomerne malé, nie je možno zabezpečiť pevnú otváraciu dobu, zatiaľ sa môžu návštevníci telefonicky objednať u správcu (p. Krško 00421908816888) alebo na mailovej adrese:muzeum@klokoc.sk

Tešíme sa na Vás a pevne veríme, že v našom múzeu, ktoré Vás vráti v čase, si prídu na svoje všetci.

Vzácna historická kronika z rokov 1922 až 1944

 

 

 

Galéria

Slovenský cestovateľ